Obroża czy szelki dla psa? Co wybrać?

Obroża czy szelki dla psa? Co wybrać?

Wybór odpowiednich akcesoriów dla swojego pupila to nie lada wyzwanie. Zastanawiasz się co lepiej się sprawdzi – obroża czy szelki dla psa? Dowiedz się, czytając ten artykuł!

Szelki czy obroża – jakie akcesoria wybrać dla psa?

Każdy opiekun psa chce jak najlepiej zadbać o jego potrzeby. Nauka chodzenia na smyczy zarówno w przypadku szczeniaków, jak i dorosłych psiaków (np. ze schroniska) nie zawsze jest łatwym zadaniem. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrany wyposażenie spacerowe to tylko narzędzie – w nauce ważna jest cierpliwość, spokój oraz pozytywne metody szkolenia stosowane przez opiekuna.

Obroża dla psa

Jeśli chcesz zdecydować się na obroże dla psa, to zwróć uwagę na takie kwestie jak:

  • rodzaj materiału – musi być lekki i wytrzymały, a jednocześnie komfortowy dla psiaka,
  • rodzaj zapięcia – wytrzymałym rozwiązaniem jest zapięcie w postaci mocnej klamry plastikowej, ze względu na wygodę użytkowania i dużą trwałość,
  • typ obroży – możesz zdecydować się na obrożę zapinaną lub półzaciskową; ta druga sprawdzi się w przypadku psów skłonnych do ucieczki oraz pupili, które mają większy obwód szyi niż obwód głowy.

Obroża jest często polecana na początku nauki chodzenia na luźnej smyczy, daje bowiem dużą kontrolę nad pupilem. Pamiętaj, że rozmiar musi być dobrze wyregulowany do obwodu szyi psa – obroża nie może dusić, ani też być zbyt luźna. Trening chodzenia na smyczy powinien być dla psa pozytywnym doświadczeniem, dlatego odradzamy używanie kolczatki. To narzędzie sprawia ból zwierzęciu, co w rezultacie może spowodować problemy behawioralne.

Szelki dla psa

Dużą popularnością wśród opiekunów czworonogów cieszą się również szelki. Dobrze dopasowane ułatwią codzienne spacery, a także zapewnią bezpieczeństwo i komfort dla pupila. Optymalnym wyborem są szelki bezuciskowe lub szelki dla psa guard. Dlaczego? Pozwalają zachować psu pełną swobodę ruchów, nie blokując ciała podczas spacerowania czy biegania. Wariant bezuciskowy dodatkowo zadba o komfort psiaka – nawet jeśli pociągnie on na smyczy, nie będzie to dla niego bolesne.

To rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Jeśli Twój pies mocno ciągnie na smyczy, to szelki mogą go zachęcać do kontynuowania takiego zachowania. Dlatego najlepiej sprawdzą się w przypadku pupili o spokojnym uosobieniu, które potrafią już chodzić na luźnej smyczy. Szelki typu guard sprawdzą się natomiast do różnych aktywności np. wspólnego joggingu czy wyprawy po górach.

Szelki czy obroża dla szczeniaka? Co wybrać?

Spacerowy niezbędnik dla szczeniaka nie jest pełny bez dobrze dobranych szelek lub obroży. Na co się zdecydować? Jeśli wybierzesz obroże, to należy pamiętać, aby miała ona stały obwód i nie zaciskała się na szyi szczeniaka. Jeśli psiak jest sporych rozmiarów i ma dużo siły, to dobrym rozwiązaniem będzie szeroka obroża, która pozwoli na rozłożenie nacisku podczas ciągnięcia na smyczy. Wybór szelek jest nieco bardziej skomplikowany, ze względu na mnogość dostępnych rodzajów. Należy uważać na szelki z zapięciem z przodu oraz szelki norweskie – to gadżety, które powinny być używane wyłącznie przez doświadczonego trenera, ponieważ mogą powodować wady postawy, szczególnie u młodych psiaków. Najlepszym rozwiązaniem będą więc szelki guard.

Warto mieć też na uwadze, że źle dobrana wyprawka dla malucha może nie tylko sprawiać dyskomfort, ale również być przyczyną problemów zdrowotnych i behawioralnych w przyszłości. Bez względu na to, czy interesuje Cię obroża czy szelki dla szczeniaka, w nauce chodzenia na smyczy najważniejsza jest cierpliwość i nagradzanie za postępy. Tylko w ten sposób można zbudować więź i pozytywną relację z pupilem.

Podsumowanie

Interesują Cię szelki, obroże, smycze dla psów i przydatne akcesoria spacerowe? Sprawdź cały asortyment oferowany przez nasz internetowy sklep z akcesoriami dla psów! Produkty tworzymy ręcznie, z dbałością o szczegóły, z wytrzymałych i estetycznych materiałów. Sprawdź, co znajduje się w sklepie online Ololoko – na wszelkie pytanie odpowiemy mailowo.