Na co zwrócić uwagę przy kupnie pierwszej smyczy

Na co zwrócić uwagę przy kupnie pierwszej smyczy

Wasza rodzina powiększyła się o czworonożnego pupila. Już wyobrażasz sobie Wasze długie spacery po lesie i okolicy. Brakuje Ci tylko smyczy. Tylko czy każda smycz będzie dla Was dobra? Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszej smyczy? O tym w dzisiejszym artykule.

Określ swoje potrzeby

Wielu z nas kupując smycz, nie zastanawia się, na jakie potrzeby powinna odpowiadać. Idzie do sklepu i wybiera tę, która mu się najbardziej podoba, czasami zwracając uwagę na jej długość. W myśl zasady — najwyżej później kupi się inną. Tymczasem warto przemyśleć taki zakup i wybrać taką, która będzie pasować do nas, do naszego psa i posłuży nam na lata.


Tak, dobrze czytasz. Smycz powinna pasować nie tylko psu, ale i Tobie. W końcu będziecie ją jednocześnie używać. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Długość i rodzaj smyczy

Po pierwsze wspomniana wcześniej długość. Powinna być tak dobrana, aby móc zapanować nad zwierzakiem, zapewnić mu bezpieczeństwo, ale i pozwolić na swobodne odkrywanie świata. Dla szczeniaka najlepiej sprawdzi się smycz przepinana 2 m lub 3 m. Dzięki możliwości przepięcia możemy skrócić lub wydłużyć jej długość w zależności od potrzeb. Krócej w pobliżu ruchliwej drogi i dłużej na leśnej ścieżce.


Jeśli planujesz biegać lub jeździć na rowerze razem ze swoim psem, to najlepiej sprawdzi się dla Was smycz z amortyzatorem. Zwłaszcza jeśli Twój pies jest bardzo żywiołowy. Dzięki temu unikniesz ewentualnych kontuzji powstałych po upadku po szarpnięciu.


Jeśli masz ogrodzoną działkę, na której pies może się swobodnie wybiegać, a smycz ma służyć Ci tylko i wyłącznie do wizyt u weterynarza, wystarczy Ci krótka smycz miejska 2 m. Daje ona największą kontrolę nad zwierzakiem. 

Gabaryty pupila

Przy wyborze smyczy powinieneś wziąć także pod uwagę rozmiar i wagę swojego zwierzaka. Tutaj obowiązuje prosta zasada. Im większy i silniejszy pies, tym większa i grubsza powinna być smycz i obroża. Zbyt gruba smycz dla małego psa będzie go obciążać. Natomiast zbyt cienka przy dużym psie może się zerwać, jeśli pies ruszy w pościg za innym.

Design

Gdy kwestie funkcjonalne mamy już ustalone to pozostaje nam wybrać najładniejszy według nas model. Na szczęście na rynku mamy spory wybór różnego rodzaju smyczy dla psa. Dlatego nie musimy ograniczać się do mało estetycznych taśmowych modeli. Możemy wybrać estetycznie zaprojektowane obroże, które będą oddawały charakter nasz oraz naszego pupila.