Jaką smycz wybrać?

Jaką smycz wybrać?

Wybór smyczy ma wpływ na to, czy wspólne spacery będą przyjemne, komfortowe i bezpieczne. Ale jaką smycz wybrać dla psa, aby zapewnić pupilowi wszystko, czego potrzebuje? Poznaj różne rodzaje smyczy i dowiedz się, które z nich nadają się dla psiaków konkretnych ras.

Smycz dla psa – jaką wybrać?

Dobra smycz to taka, która zapewnia maksymalne bezpieczeństwo podczas codziennych spacerów zarówno dla psa, jak i jego otoczenia. Powinna też dawać pupilowi najwyższy komfort poruszania się, eksplorowania otoczenia i wchodzenia w interakcje np. węszenie czy kontrolowany kontakt z ludźmi i innymi psami. Równowaga pomiędzy tymi dwoma kwestiami to klucz do sukcesu.

Wybór smyczy powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb pupila oraz opiekuna, a także przeznaczenia smyczy. Jedna smycz lepiej sprawdzi się na krótkich spacerach po miejskiej dżungli, a druga będzie idealna na długie wypady za miasto. Należy więc dostosować rodzaj smyczy do warunków, nie zapominając przy tym o temperamencie psiaka. Twój pupil uczy się chodzić na smyczy, a może ma skłonność do ciągnięcia? Jest młody i żądny wrażeń, czy jest statecznym seniorem? To wszystko wpływa na to, jaką smycz należy wybrać.

Jaka smycz dla szczeniaka?

Smycz dla szczeniaka powinna być przede wszystkim bardzo wytrzymała. Młode psiaki mogą bowiem podgryzać czy mocno ciągnąć na smyczy, co sprawia, że jest ona narażona na duże obciążenie i uszkodzenia. A jaka długość smyczy dla szczeniaka będzie najlepsza? Klasyczna, miejska smycz o długości 120 cm sprawdzi się podczas nauki chodzenia przy nodze, a także podczas przejażdżek komunikacją miejską. Doskonale nadaje się więc na sam początek treningów z psiakiem. Na dłuższe spacery lepiej sprawdzi się smycz o długości 2-3 metry, która umożliwia swobodną eksplorację otoczenia.

Warto przy tym pamiętać o wyborze odpowiedniej szerokości taśmy – im szersza, tym większe okucia, a co za tym idzie, większy ciężar całej smyczy. Dla małych szczeniaków najlepiej wybrać cienką taśmę np. 20 mm.

Jaka smycz dla maltańczyka?

Maltańczyk to pies małej rasy, który nie ma jednak mniejszych potrzeb niż duże psiaki. Warto pamiętać, że nie istnieje jedna uniwersalna smycz, która sprawdzi się w każdym przypadku. Każdy pies jest inny, dlatego należy dopasować smycz do indywidualnych potrzeb oraz zdolności. Dla maltańczyka dobrym wyborem będą smycze dla psów przepinane z taśmą o szerokości 15 mm. Dwu lub trzymetrowa smycz pozwoli na swobodne poruszanie się i sprawdzi się w przypadku psiaków, które ciągną na smyczy. Dla małego psa, szczególnie młodego z pewnością nie sprawdzi się smycz automatyczna, która powinna być używana wyłącznie w przypadku psów nauczonych właściwego chodzenia na tzw. luźnej smyczy.

Jaka smycz dla amstaffa?

Dla psów dużych ras, takich jak amstaff, warto postawić na wytrzymałe i porządne smycze, które zapewnią pełną wygodę zarówno pupilowi, jak i opiekunowi. Dobrym rozwiązaniem będą smycze przepinane, czyli wielofunkcyjne akcesoria o długości od 2 metrów w górę. Pozwalają one na swobodną eksplorację otoczenia, a po przepięciu stają się wygodnymi smyczami na miejskie spacery. To doskonały wybór dla większości psów dużych ras. Taka smycz powinna być wykonana z szerokiej taśmy np. 25 mm, która zapewni maksymalną wygodę oraz bezpieczeństwo dla psa i opiekuna.

Jaka smycz dla yorka?

Wiele osób dla yorków wybiera smycze typu flexi, głównie ze względu na własną wygodę. Nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie – taka smycz utrwala w psach dorosłych i szczeniakach nawyk ciągnięcia, co jest później trudne do oduczenia. Trening chodzenia na luźnej smyczy jest możliwy tylko z użyciem klasycznej smyczy. Podobnie jak w przypadku powyższych ras, dla szczeniaka yorka warto wybrać miejską, krótszą smycz, która oswoi pupila z poruszaniem się po świecie. Psiak nauczony właściwego chodzenia na smyczy będzie mógł swobodnie korzystać z przepinanych akcesoriów na spacerach z opiekunem.

Podsumowanie

Teraz wiesz, jaką smycz wybrać dla swojego psa, ale co z pozostałymi akcesoriami? Jeśli chcesz skompletować pełen zestaw spacerowy dla pupila, to poznaj kolekcje oferowane przez nasz sklep z akcesoriami dla psów Ololoko! Proponujemy ręcznie szyte artykuły dla psów we wzorach projektowanych przez polskich artystów. Zaopatrzysz się tu w piękne i funkcjonalne szelki dla psa guard, a także obroże dla psa na zamówienie w fantazyjnych wzorach, idealnie dopasowane do Twojego pupila. Zapraszamy do odwiedzenia sklepu i kontaktu!