Jak założyć szelki psu w prawidłowy sposób? 

Jak założyć szelki psu w prawidłowy sposób? 

Prawidłowe zakładanie szelek to umiejętność, o której wiele osób nie ma pojęcia. Jak założyć szelki psu? Tłumaczymy w naszym poradniku!

O czym należy pamiętać, zakładając psu szelki?

Szelki to specjalna uprząż dla psa, która ma na celu ułatwić wspólne spacery. Są uważanie za lepszą alternatywę obroży, chociaż nie ma zasady, że sprawdzą się u każdego psiaka. Dobór szelek jest bardzo indywidualną kwestią i powinien być związany z potrzebami każdego pupila. Zanim zaczniesz zakładać psu szelki, musisz wiedzieć, jak je wyregulować.

Szelki powinny zapewniać psiakowi maksimum wygody, ale jednocześnie gwarantować bezpieczeństwo. Pies nie może się z nim wyplątać, dlatego tak ważne jest, aby rozmiar i regulacja były odpowiednio dopasowane. Jeśli Twój pies nie nosi obroży z adresatką, to warto również odpowiednio oznaczyć szelki. Jeśli zdarzy się, że psiak zerwie się ze smyczy i ucieknie, to adresatka pomoże w jego odnalezieniu oraz identyfikacji.

Sposoby zakładania szelek

Zastanawiasz się, jak założyć psu szelki? Zakładanie szelek jest ściśle związane z ich rodzajem. Warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne modele, aby ułatwić sobie wybór. Możesz wybrać szelki sportowe, spacerowe, samochodowe lub bezuciskowe. Popularnym modelem są również szelki typu guard. Każdy z tych wariantów zakłada się nieco inaczej, co zazwyczaj opisuje producent. Niektóre szelki wymagają przełożenia przez głowę, inne natomiast mają zapięcie na szyi. To, jak należy zakładać szelki psu wynika również z ich specyfiki. Wybierając rodzaj szelek, warto skupić się nie tylko na ich kroju, ale również na innych parametrach. Weź pod uwagę przede wszystkim:

  • wymiary psiaka – aby szelki idealnie pasowały do Twojego pupila, należy je wyregulować względem wymiarów zwierzaka. Weź pod uwagę takie pomiary jak obwód szyi, obwód klatki piersiowej oraz odległość od obwodu szyi do obwodu klatki piersiowej;
  • jakość materiału – uprząż powinna być odporna na zniszczenia i wytrzymała, szczególnie jeśli jesteś opiekunem energicznego szczeniaka lub psa dużej rasy. Materiał nie może wywierać ucisku ani podrażnień na skórze;
  • rodzaj zapięcia – zapinanie szelek powinno być nie tylko szybkie i proste, ale również komfortowe dla psiaka. Okucia i rodzaj zapięcia muszą być też niezawodne, aby nie doszło do samoistnego wypięcia.

Jak założyć psu szelki guard?

To najpopularniejszy model szelek, które uważane są za najbezpieczniejsze dla psa, ponieważ utrudniają mu ucieczkę, a wyplątanie się z nich jest bardzo trudne. Dużą zaletą tego modelu jest to, że nadają się praktycznie dla każdej rasy psa. Szelki o tej konstrukcji zakłada się psu w następujący sposób: przednia obręcz jest przekładana przez głowę i umieszczana na szyi psiaka. Pasek między łapami jest przekładany w stronę brzucha, a druga obręcz szelek jest zapinana wokół tułowia.

W zależności od budowy ciała psiaka druga część szelek powinna znajdować się na wysokości mniej więcej połowy żeber. Dostępne są również modele o podwójnym zapięciu – na obręczy na szyi i na wysokości łopatek. To dobre rozwiązanie dla psiaków, które nie lubią przekładania łapek przez taśmę.

Jak przyzwyczaić psa do zakładania szelek?

Istnieją różne sposoby na to, jak zakładać psu szelki. Warto jednak mieć na uwadze, że pierwsze założenie szelek może nie być najłatwiejszym zadaniem. Psiak nieprzyzwyczajony do tego rodzaju "ubranka" może protestować, wykręcać się lub odmawiać współpracy. Nie martw się – jeśli uzbroisz się w cierpliwość, to z czasem z pewnością nabierzesz wprawy. Na początku upewnij się, aby psiak nie był mocno pobudzony podczas zakładania szelek. Spokojnie zapoznaj go z nowym przedmiotem, pozwól mu dokładnie obwąchać szelki. Ważne jest również nastawienie opiekuna – psiak szybko wyczuje, że jesteś sfrustrowany, a zakładanie szelek zamieni się w prawdziwą walkę.

O ile dorosłe psiaki są z reguły spokojne, to prawdziwym wyzwaniem może być nauka noszenia szelek przez szczeniaka. Jak założyć szelki szczeniakowi? Warto mieć przy sobie smakołyki, którymi będziesz nagradzać psiaka za spokojne zachowanie. Jeśli model szelek wymaga przełożenia łapki przez obręcz to należy również przyzwyczaić szczeniaka do dotykania łap. Tutaj też przyda się sporo cierpliwości i opanowania, dlatego nie należy przyspieszać nauki i zakładać szelek na siłę. Pamiętaj – szczeniaki szybko rosną, co oznacza częste zmiany szelek. Warto więc wybrać model z dużym zapasem regulacji, dzięki czemu jeden model szelek będzie pasował na dorastającego psiaka przez jak najdłuższy czas.

Podsumowanie

Wiesz już, jak prawidłowo założyć psu szelki. Teraz wystarczy, że wybierzesz odpowiedni model, a także pasujące akcesoria. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości wyprawce dla psiaka, to sprawdź ręcznie robione akcesoria dla psów od Ololoko. Znajdziesz tu szelki dla psa guard w rozmaitych wzorach i rozmiarach, a także pasujące smycze dla psów zaprojektowane przez naszych grafików z dbałością o szczegóły. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat opieki nad psem? Zajrzyj na naszego bloga i dowiedz się m.in. szelki dla psa jakie wybrać.