Jak przewozić psa w samochodzie?

Jak przewozić psa w samochodzie?

Wakacyjne podróże z psiakiem to okazja do wspólnego odkrywania pięknych zakątków świata. Ale jak przewozić psa w samochodzie, aby zapewnić mu bezpieczeństwo oraz komfort podróży? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł!

Jak przewozić psa – co mówią przepisy?

Niestety, prawo nie określa jasno sposobu przewozu psów w samochodzie, co może utrudniać podjęcie decyzji. Warto więc polegać na poradach innych opiekunów psów, behawiorystów, lekarzy weterynarii, a także własnej wyobraźni i zdrowemu rozsądkowi. To, jak przewozić psa w aucie nie jest określone w przepisach, natomiast wiadomo, że zwierzę jest w prawie traktowane jako rzecz. Należy więc zapoznać się z przepisami przewozu bagażu, aby wiedzieć, jak transportować zwierzaka. Tego rodzaju "ładunek" nie może przeszkadzać kierowcy podczas jazdy, nie zasłaniać drogi, ani przemieszczać się luźno po pojeździe.

Z tych informacji wynika poniekąd, jak należy przewozić pupila – a raczej jak tego nie robić. Psiak nie może siedzieć na kolach opiekuna ani swobodnie chodzić po aucie. Nie powinien też wystawiać głowy przez uchylone okno, ponieważ niesie to ze sobą ryzyko wyskoczenia z jadącego pojazdu.

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

Transport pupila zależy w dużej mierze od jego wagi oraz wielkości, a także modelu samochodu. Jak przewozić małego psa w samochodzie? Psiaki poniżej 10 kg najczęściej podróżują w odpowiednio zabezpieczonym kontenerku. Taki transporter może być zabezpieczony pasem na przednim siedzeniu lub na tylnej kanapie. Zarówno małe, jak i średnie psiaki mogą być transportowane również na tylnym siedzeniu auta przypięte odpowiednim pasem. Jak przewozić szczeniaka w samochodzie? Dobrym rozwiązaniem będzie właśnie transporterek lub jazda na tylnej kanapie. Warto wcześniej stopniowo oswajać psiaka z wnętrzem pojazdu i zabierać na krótkie przejażdżki. Dzięki temu maluch będzie czuł się pewnie w podróży, a jazda będzie dla niego komfortowa.

Pasy samochodowe dla psa to sposób na zabezpieczenie pupila podczas jazdy tak, aby nie mógł przemieszczać się po pojeździe i by nie wypadł z auta podczas wypadku. Tego typu akcesoria dla psów uchronią go także przed zranieniem się w przypadku ostrego hamowania. Pamiętaj, aby pasy były przypinane do szelek, a nie do obroży. Najlepszym rozwiązaniem będą szelki dla psa guard lub szelki bezuciskowe, które zamortyzują wstrząs podczas wypadku lub hamowania.

A jak przewozić dużego psa w samochodzie? Psiaki dużych ras często spędzają podróż w bagażniku, zabezpieczone pasem lub umieszczone w specjalnej klatce. Warto przy tym pamiętać, że duży pies powinien podróżować w bagażniku auta typu combi (a nie np. sedan), aby możliwy był przepływ powietrza. Wielu opiekunów zamiast komfortowej klatki na wymiar decyduje się na oddzielenie bagażnika od reszty auta specjalną kratką. W sytuacji, w której chcesz przewozić dużego psa luzem w bagażniku nadal musisz pamiętać o zabezpieczeniu go pasem.

O czym pamiętać podczas podróży z psem w aucie?

Decyzja o tym, jak wozić psa w samochodzie musi być przemyślana nie tylko pod względem bezpieczeństwa, ale również komfortu psiaka. Aby ukochany pupil czuł się dobrze w podróży, warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych rzeczy. Na długie i krótkie wycieczki można dać psu zajęcie w postaci smacznego gryzaka, smakołyków z saszetki na smaczki czy ulubionej zabawki. Warto też zadbać o wygodne legowisko przeznaczone specjalnie do transportu psów (wystarczy też zwykły kocyk).

Należy przy tym pamiętać o postojach na załatwienie potrzeb fizjologicznych oraz dostępie do świeżej wody. Najlepiej mieć przy sobie specjalną butelkę z poidłem lub silikonową, składaną miskę podróżną. Jeśli Twój psiak cierpi na chorobę lokomocyjną, porozmawiaj z weterynarzem na temat odpowiednich środków i leków, które pomogą w tej przypadłości. Obawiasz się, że pupil może zwymiotować podczas podróży? Przygotuj kilka kupoworków, do których możesz złapać wymiociny, a także zabezpiecz przestrzeń dookoła psiaka podkładami higienicznymi.

Podsumowanie

Podróż z pupilem nie musi być stresującym przeżyciem, o ile zadbasz o bezpieczeństwo i komfort zwierzaka w mądry sposób. Jeśli szukasz miejsca, w którym zaopatrzysz się w wytrzymałe pasy do auta dla psa, a także miejskie smycze dla psów, kolorowe obroże dla psów czy designerskie etui na kupoworki, to sprawdź sklep internetowy Ololoko. Znajdziesz tu wyjątkowe kolekcje akcesoriów hand made dla psów, które wyróżniają się wysoką jakością wykonania i pięknym designem. Zapraszamy!