Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

Nauka chodzenia na luźnej smyczy to jeden z najważniejszych etapów szkolenia czworonożnego przyjaciela. Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy? Jest na to kilka sposobów! Dowiedz się, jak prawidłowo podejść do tematu i spraw, aby wasze wspólne spacery były czystą przyjemnością!

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

Warto na początku uświadomić sobie, że chodzenie na luźnej smyczy i chodzenie przy nodze to nie to samo. Oczywiście umiejętność trzymania się blisko nogi opiekuna jest bardzo przydatna – sprawdza się np. podczas przechodzenia przez ulicę czy wąskie uliczki miasta. Nie jest to jednak sposób na codzienny spacer. Ciągłe chodzenie przy nodze ogranicza psu swobodę eksplorowania terenu, komunikowania się z otoczeniem, a także załatwiania potrzeb fizjologicznych. To z kolei sprawia, że w psie narasta frustracja – wtedy pupil nie będzie chciał współpracować z opiekunem np. podczas wspólnych treningów.

Co oznacza luźna smycz? Linka nie może być napięta, a psiak nie powinien ciągnąć. Pies może swobodnie skręcić w lewo czy w prawo, powąchać interesujący krzak czy zapoznać się z psim kolegą. Dlatego w nauce chodzenia na luźnej smyczy ważną rolę odgrywa odpowiednia linka o optymalnej długości 4-5 metrów.

Jak nauczyć chodzić młodego psa na smyczy? Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość, a także dbać o spokojne podejście i opanowanie na spacerach. Do treningu wybierz ciche miejsce, z dala od ulicy i rozproszeń. Jeśli Twój psiak opanuje chodzenie na luźnej smyczy w takim otoczeniu, możesz powoli zmieniać miejsce ćwiczeń, udając się np. na miejski spacer. Nieocenioną pomocą w nauce są oczywiście smakołyki – łagodnie zachęcaj psiaka, aby podążał za Tobą i nagradzaj pożądane zachowanie.

Uważaj na szarpanie! Jest to metoda awersyjna, która nie jest komfortowa dla psiaka i nie wpływa dobrze na relacje między psem a opiekunem. Jeśli szczeniak ciągnie na smyczy, zatrzymaj się na chwilę i zaczekaj, aż się uspokoi. Nie zapomnij pochwalić go za grzeczne słuchanie poleceń.

Jak nauczyć dużego psa chodzić na smyczy?

Psiaki dużych ras mają niekiedy sporo siły i potrafią mocno pociągnąć. Dlatego nauka chodzenia na luźnej smyczy powinna rozpocząć się od zaopatrzenia się w solidne akcesoria. Zadbaj o to, aby zarówno smycz, jak i obroża lub szelki były wykonane z wysokiej jakości materiałów, a także wyregulowane pod wymiary psiaka. Szczeniak nie może wyplątać się z uprzęży, dlatego musi być ona dobrze dobrana pod względem rozmiaru.

Jeśli obawiasz się, że smycz wypadnie Ci z ręki, to warto zaopatrzyć się w model przepinany. Taką smycz możesz przełożyć przez ramię lub doczepić do paska w spodniach czy nerki. To dodatkowe zabezpieczenie doda Ci pewności siebie, a nauka chodzenia na smyczy będzie odbywać się w bezpiecznych warunkach.

Jak nauczyć starszego psa chodzić na smyczy?

Zdarza się tak, że nauki chodzenia na luźnej smyczy wymagają nie tylko szczeniaki, ale również starsze psiaki. Powodów może być wiele – pies został adoptowany ze schroniska w dorosłym wieku, korzystał do tej pory z ogródka lub przebył chorobę, po której na nowo musi uczyć się umiejętności spokojnego spacerowania.

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy? Podobnie jak w przypadku szczeniaka bardzo ważna jest cierpliwość i podejście pełne empatii. Należy wziąć pod uwagę również poprzednie przeżycia psiaka – czy ma jakieś lęki, wykazuje agresję w stosunku do ludzi lub zwierząt, a może łatwo się rozprasza pod wpływem konkretnych bodźców. System nagradzania smakołykami lub ulubioną zabawką z pewnością pomoże wypracować pożądane rezultaty.

Dodatkowe wskazówki

Czujesz, że nie możesz poradzić sobie ze swoim bardzo energicznym lub lękliwym szczeniakiem? Jeśli samodzielne sposoby nauki nie przynoszą rezultatów to warto skorzystać z pomocy specjalistów. Możliwości jest naprawdę dużo – możesz np. umówić się na indywidualne spotkanie z behawiorystą, który pomoże Ci zdiagnozować problem oraz wprowadzi plan treningu dla Twojego szczeniaka. Dobrym pomysłem jest też Psie Przedszkole – to specjalne szkółki, w którym prowadzone są zajęcia stworzone z myślą o szczeniakach. W takim przedszkolu młody psiak nauczy się podstaw posłuszeństwa, spokojnego spacerowania na smyczy, a także socjalizacji z innymi zwierzakami.

Nie jesteś przekonany do takiej formy zajęć? Na początku możesz skorzystać ze spaceru socjalizacyjnego. Takie spotkania są organizowane przez behawiorystów w formie cyklicznej lub jednorazowej, często są również darmowe lub obowiązuje niewielka zapłata. To dobry sposób na przekonanie się, czy dana szkółka jest trafnym wyborem.

Podsumowanie

Sposobów na to, jak uczyć psa chodzić na smyczy jest wiele. Ważne, aby dana metoda była dostosowana do indywidualnych potrzeb psiaka i nie budziła dodatkowej frustracji podczas nauki. Aby wspólne spacery przynosiły radość opiekunowi i psu, należy zaopatrzyć się w solidne akcesoria dla psów. W sklepie internetowym Ololoko znajdziesz wyjątkowe, ręcznie robione kolorowe obroże dla psów, smycze dla psów, a także bezpieczne szelki dla psa guard. Odwiedzając naszą stronę www, możesz również zapoznać się z treściami blogowymi na takie tematy jak np. Jaką smycz wybrać dla psa. Zapraszamy!